Dwie osoby, które połączyła historia
Dwie osoby, które połączyła historia
Marek Księżarczyk - rodowity oświęcimianin, rocznik 1957, jest Prezesem oświęcimskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, a także uznanym historykiem-amatorem. Przez szereg lat działał na rzecz upamiętniania rozlicznych miejsc związanych z dziejami obozu KL Auschwitz-Birkenau (w tym podobozów), a także jest autorem (wspólnie z dr. Adamem Cyrą) książki "Niezatarte ślady życia" wyd. 2018, podejmującej tematykę napisów wyrytych na cegłach bloków byłego obozu, niejednokrotnie ostatnich pamiątek po żyjących tam więźniach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/malopolska-zachodnia/niezatarte-slady-zycia-ksiazka-ktora-ukazuje-sie-w-przeddzien-74-rocznicy-oswobodzenia-kl-auschwitz-bireknau/
Marek Księżarczyk |
Za swą społeczną pracę został odznaczony m.in. w 2008 r. francuskim Złotym Medalem Gwiazdy Obywatelskiej. Co roku pamięta o rocznicach związanych z Miejscem Pamięci Auschwitz-Birkenau, zapalając znicze wspólnie z młodzieżą z Koła TOnO przy Powiatowym Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu. Przez wiele lat Marek Księżarczyk spotykał się również z byłymi więźniami - często te znajomości przeradzały się w przyjaźnie, trwające do ostatnich dni bezpośrednich świadków historii KL Auschwitz. Pamiątką po tych spotkaniach są wpisy-autografy w specjalnym zeszycie, wśród których można znaleźć m.in. wpis Anity Lasker-Wallfisch, byłej więźniarki Birkenau, nr obozowy 69388.
Anita Lasker-Wallfisch - ur. 17 lipca 1925 r. w niemieckim wówczas Wrocławiu (Breslau) to wciąż żyjąca (ukończone 99 lat!) była członkini orkiestry obozowej (wiolonczelistka) w KL Auschwitz-Birkenau. Urodzona w niemieckiej rodzinie żydowskiego pochodzenia, córka byłego żołnierza armii Cesarstwa Niemieckiego w czasach I wojny światowej - Alfonsa Laskera (odznaczonego Krzyżem Żelaznym). W grudniu 1943 r. trafiła wraz z siostrą Renatą do Auschwitz; jej rodzice zginęli w obozie na Majdanku w 1942 r. Dzięki swej umiejętności gry na wiolonczeli dołączyła do żeńskiej orkiestry obozowej, gdzie grywano co dzień marsze podczas wychodzenia i powrotów z komand roboczych do obozu. Grywała również w specjalnych koncertach organizowanych dla obozowej załogi SS. W październiku 1944 r. w związku ze zbliżaniem się Armii Czerwonej i stopniową ewakuacją obozu, została przetransportowana do obozu w Bergen-Belsen, gdzie doczekała wyzwolenia. Po wojnie wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, wyszła za mąż za Petera Wallfischa i urodziła dwoje dzieci Raphaela i Mayę. Była współzałożycielką English Chamber Orchestra. W 2011 r. otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Cambridge, a w 2020 r. Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RFN. W 2024 r. wystąpiła w filmie dokumentalnym "Cień komendanta", gdzie miała okazję spotkać się z synem komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hoessa - Hansem Juergenem Hoessem. Więcej o filmie można znaleźć m.in. tutaj: https://www.facebook.com/watch/?v=1130829071349175
wywiad (w języku angielskim) dostępny tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=RUPoJ8npt-Q
Anita Lasker-Wallfisch |
W dniu 13 września 2008 r. te dwie niezwykłe osoby spotkały się w lasku przy ruinach krematorium nr V na terenie byłego obozu Birkenau, gdzie Anita Lasker-Wallfisch uczyniła Markowi Księżarczykowi przejmujący wpis:
"To Księżarczyk Marek with many thank for looking after the camp and keeping memory alive. Anita Lasker-Wallfisch, 69388"
co można przetłumaczyć: "Markowi Księżarczykowi z wielkimi podziękowaniami za opiekę nad obozem i podtrzymywanie pamięci. Anita Lasker-Wallfisch, 69388".
Wpis Anity Lasker-Wallfisch w zeszycie Marka Księżarczyka |
Rafał Guzik, 5 stycznia 2025 r.
Komentarze
Prześlij komentarz